یکشنبه , 1 بهمن 1396
آخرین خبرها
کتابخانه-کافه-خلیج
خانه / اخبار روز / پکن بازهم میزبان المپیک / آزار و اذیت فالون گونگ هنوز ادامه دارد

پکن بازهم میزبان المپیک / آزار و اذیت فالون گونگ هنوز ادامه دارد

پکن بازهم میزبان المپیک / آزار و اذیت فالون گونگ هنوز ادامه دارد

کمیته ملی المپیک روز نهم مرداد، پکن را برای میزبانی المپیک زمستانی سال ۲۰۰۸ انتخاب کرد تا این شهر برای دومین بار میزبانی المپیک را تجربه می کند.

سال ها پیش وقتی پکن برای میزبانی المپیک ۲۰۰۸ انتخاب شد، مردم بسیاری در سراسر دنیا به این انتخاب به شدت اعتراض کردند. آنان معتقد بودند که انتخاب چین برای میزبانی المپیک با توجه به پرونده سنگینی در نقض حقوق بشر دارد، نقض آشکار اهداف صلح طلبانه المپیک است. چراکه در منشور المپیک، ماده ۳، آمده است «هدف المپیک آن است که ورزش در خدمت رشد هماهنگ بشر و تشویق برای ایجاد جامعه ای صلح آمیز بر مبنای حفظ کرامت انسانی قرار گیرد. در این رابطه، بازی های المپیک به تنهایی یا به همراه دیگر نهاد ها به ارتقای صلح جهانی کمک خواهد کرد.»

نقض منشور المپیک تنها منحصر به انتخاب پکن نیست. المپیک برلین (۱۹۳۶) در زمان حکومت حزب نازی برگزار شد. حزبی دیکتاتور که میلیون ها نفر را به کام مرگ کشاند. در زمان المپیک توکیو (۱۹۴۰) ارتش ژاپن مناطق وسیعی از چین را اشغال کرده بود و در تدارک تجاوز بیشتر به خاک این کشور بود. این بازی ها در طول جنگ جهانی دوم ملغی شد. المپیک مسکو (۱۹۸۰) نیز به واسطه تحریم ۶۴ کشور در اعتراض به تجاوز شوروی به خاک افغانستان ارزش خود را از دست داد.

اولین بار در سال ۱۹۹۳ حزب کمونیست چین تقاضای میزبانی بازی های سال ۲۰۰۰ را ارائه داد. در آن زمان شهردار پکن، چن سیتون، که خود یکی از عوامل کشتار دانشجویان در میدان تیان آ ن من بود به عنوان نماینده به کمیته ملی المپیک فرستاده شد. درخواست آنان به طور پیش بینی شده ای با مانع مواجه شد. اما کمیته ملی المپیک در سال ۲۰۰۱ به امید بهبود وضع حقوق بشر در چین، میزبانی المپیک ۲۰۰۸ را به پکن اعطا کرد.

انتخابی که نه تنها منجر به بهبود وضع حقوق بشر در چین نشد، بلکه موجب شد حزب کمونیست چین به بهانه ایجاد امنیت برگزاری المپیک، دست به سرکوب هرچه بیشتر مردم بزند. در نتیجه، اقلیت های مذهبی، فعالان حقوق بشر و دیگر گروه ها کماکان آماج بازداشت های گروهی، آزار و شکنجه و حبس در زندان ها و اردوگاه های کار اجباری قرار گرفتند.

درست دو سال پیش از برگزاری المپیک ۲۰۰۸، افشا شد که حزب کمونیست چین توسط بیمارستان ها، زندان ها و اردوگاه های کار اجباری اقدام به برداشتن اندام حیاتی بدن ده ها هزار انسان زنده کرده است و از این طریق باعث قتل آنان شده است. مسلمانان اویغور، ساکنان تبت و زندانیان عقیدتی بخشی از قربانیان بودند. اما تحقیقات نشان داد که عمده قربانیان کسانی بوده اند که روش معنوی فالون گونگ ( فالون دافا ) را تمرین می کرده اند. اِتان گاتمن، محقق و نویسنده در مجله ویکلی استاندارد اظهار داشت که طبق شواهد دست کم ۶۵ هزار تمرین کننده روش معنوی فالون گونگ، قربانی تجارت سیاه اعضای بدن در چین شده اند.

فالون گونگ که یکی از روش های مراقبه و تزکیه چینی است، از سال ۱۹۹۲ به دلیل فواید چشمگیر آن در بهبود سلامت روحی و جسمی مردم، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما حزب کمونیست چین نگران شد که گسترش این روش معنوی باعث حذف باورها و ایده های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین در سال ۱۹۹۹ راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت.

اکنون پس از گذشت نزدیک یک دهه، درحالی پکن بار دیگر میزبان المپیک می شود که شواهد و مدارک می گویند که عمل مخوف و شرورانه سرقت اعضای بدن انسان های زنده توسط عولمل حزب کمونیست چین هنوز ادامه دارد.

پیش از برگزاری المپیک ۲۰۰۸ خبرنگاران بدون مرز، آرمی از پنج دستبند به هم زنجیرشده را به جای حلقه های المپیک طراحی کردند. این آرم، نشان می داد که میزبان المپیک کشورش را به زندانی عظیم مبدل کرده است. ولادمیر بوکووسکی معترض روس در سال ۱۹۸۰ برای انتخاب مسکو گفته بود: «این انتخاب به شکل سیاسی اشتباهی بزرگ، به شکل انسانی یک پسرفت، و به شکل حقوقی یک جنایت است.» این گفته پس از ده ها سال هنوز هم کاربرد دارد.

شکیبا نیکخواه

برگرفته از روزنامه شرق

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*